Umowa koncernów dotyczy wspólnego prowadzenia prac na koncesji PGNiG - Wejherowo, gdzie potwierdzono występowanie gazu łupkowego. Obszar objęty wspólnymi działaniami ma powierzchnię około 160 km2. Projekt nazwany KCT będzie kontrolowany przez każdą spółkę. 

W ramach realizacji pierwszego etapu (działania poszukiwawczo-rozpoznawcze) operatorem będzie PGNiG - podaje spółka w komunikacie. Jeśli nie wystąpią zmiany w zaplanowanym harmonogramie prac, wydobycie gazu rozpocznie się w 2016 r. 

Jak powiedział cytowany przez PGNiG szef resortu skarbu państwa, Mikołaj Budzanowski „Dzięki współpracy sektora wydobywczego i energetycznego skorzystamy z efektu skali, dzięki czemu szybciej poznamy efektywność złóż. To także droga do realizacji dalekosiężnego celu w postaci szukania nowych pomysłów i rozwijania innowacyjności. Inaczej nie sprostamy wyzwaniom polityki klimatycznej UE i konieczności ograniczenia emisji CO2. Na gazie z łupków może skorzystać cała gospodarka, a nasza energetyka - stać się nowoczesna i konkurencyjna na tle Europy. Spółki energetyczne, angażując się teraz w poszukiwania, gwarantują sobie dopływ tańszego, krajowego surowca do budowanych elektrowni gazowych”.