Zgodnie z przyjętą uchwałą zakazuje się stosowania węgla, drewna i ciężkiego oleju opałowego do ogrzewania budynków i lokali, natomiast dopuszcza się możliwość palenia drewnem w kominkach określanych jako rekreacyjne. Dzięki takiemu rozwiązaniu w ciągu najbliższych kilku lat powietrze w Krakowie ma się poprawić. 

Walka po czystsze powietrze to nie tylko zakazywanie „dymienia” w mieście. Jak powiedział prezydent Krakowa – Jacek Majchrowski, miasto podejmie wiele innych działań na rzecz ekologii i ochrony środowiska, a w tym m.in.: kontynuowane będzie rozwiązywanie problemów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, system ciepłowniczy zostanie zmodernizowany, przewiduje się też nowoczesne rozwiązania w związku z komunikacją. 

Likwidację pieców węglowych od 1995 r. ułatwia dofinansowywanie przez miasto wymiany palenisk. W roku bieżącym na działania w zakresie Programu Ograniczania Niskiej Emisji przewidziano 22,3 mln zł. 750 tys. zł z tej kwoty ma być wydane na zadania realizowane przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie. Pieniądze pochodzą ze środków własnych miasta (2,8 mln zł), z dotacji i pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (19,5 mln zł). W tym roku ma paść rekord co do likwidacji węglowych pieców i kotłowni – ma zniknąć ponad 2000 takich palenisk. W przyszłym roku zostanie uruchomiony rządowy program KAWKA, wdrażany przez NFOŚiGW, i z tego funduszu Kraków też skorzysta. 

Uprawomocnienie się wczorajszej uchwały Rady Miasta spowoduje, że tzw. program osłonowy będzie realizowany w okresie 2014–2022, po czym stosowanie paliw stałych do ogrzewania będzie zakazane.

Kraków jest trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie, a normy stężenia zawieszonych w powietrzu szkodliwych pyłów są przekraczane przez większą część roku. Teraz, po wprowadzeniu rygoru co do paliw stałych, jest wzorem dla innych miast, zmagających się z podobnym problemem.

„Bezpiecny” Kraków

W Krakowie trwa kampania informacyjna związana z poprawą jakości powietrza poprzez zastępowanie ogrzewania węglowego ciepłem miejskim, ogrzewaniem gazowym lub elektrycznym. Kolejną jej odsłonę można poznać za pośrednictwem strony internetowej www.bezpiecni.pl.

Głównym przesłaniem kampanii są hasła nawołujące do ograniczenia korzystania z ogrzewania węglowego i zastąpienia go ciepłem miejskim ciepłem, gazowym i elektrycznym. Poza akcją internetową m.in. w krótkich filmach emitowanych w Telewizji Kraków czy pojazdach komunikacji miejskiej prezentowane są argumenty za zmianą systemu ogrzewania. W magistracie można starać się o dotacje na ten cel.

W Krakowie od 1995 r. zlikwidowano około 20 tys. pieców i 400 kotłowni węglowych.

Więcej o walce z zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie na www.bezpiecni.pl.