"Gazociąg Polska –  Litwa (GIPL) ma na celu integrację rynków gazowych państw bałtyckich z jednolitym rynkiem gazu Unii Europejskiej oraz  podniesienie bezpieczeństwa dostaw gazu poprzez eliminację tak zwanych „wysp energetycznych”, czyli regionów niepołączonych z europejskim rynkiem energii i uzależnionych od dostaw wyłącznie z jednego kierunku (kraje bałtyckie)" - informuje GAZ-SYSTEM.

Po stronie polskiej ma powstać liczący około 357 km gazociąg Rembelszczyzna  – granica RP o średnicy DN700 wraz z tłocznią Gustorzyn. Przewiduje się także rozbudowę tłoczni Rembelszczyzna. Za zaprojektowanie i budowę gazociągu odpowiedzialna jest wyłoniona w przetargu spółka OTS-IP. Na podstawie umowy podpisanej 18 czerwca br. wykonawca zajmie się opracowaniem kompletnej dokumentacji projektowej budowy gazociągu wraz z infrastrukturą towarzyszącą, a także m.in. uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji oraz pozwolenia na budowę. Przewiduje się, że pozwolenie na budowę uda się zdobyć w 2017 r.

Inwestycja dofinansowana ze środków unijnych

"W czerwcu 2014 r. Komisja Europejska przyznała w ramach programu Trans European Networks – Energy (TEN-E) dofinansowanie  w kwocie 420 tys. euro (dla AB Amber Grid i GAZ-SYSTEM S.A.), w tym 200 tys. euro dla GAZ-SYSTEM S.A. na projekt: „Dokumentacja oceny oddziaływania na środowisko obejmująca okres poprzedzający uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji gazowego połączenia międzysystemowego Polska – Litwa”.

W maju 2015 r. polski operator systemu przesyłowego, GAZ-SYSTEM S.A oraz litewski operator systemu przesyłowego, AB Amber Grid, podpisali umowę trójstronną z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci (Innovation Network Executive Agency - INEA) w sprawie pomocy finansowej UE dla działania pod nazwą „Prace przygotowawcze do realizacji gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa do uzyskania pozwolenia na budowę“. Na podstawie umowy projektowi przyznano wsparcie finansowe UE w kwocie 10,6 mln EUR, w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF). (...) Z całkowitej kwoty, 2,5 mln EUR przypadło spółce AB Amber Grid, natomiast 8,1 mln EUR zostało przyznane GAZ-SYSTEM S.A." - podaje operator w komunikacie.