UOKiK wydał zastrzeżenia wobec koncentracji polegającej na utworzeniu przez sześć podmiotów wspólnego przedsiębiorcy odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem UOKiK koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji. W tej chwili Gazprom posiada pozycję dominującą w dostawach gazu do Polski, a transakcja mogłaby doprowadzić do dalszego wzmocnienia siły negocjacyjnej spółki wobec odbiorców w naszym kraju.

Pytania do polskich spółek

Przed wydaniem opinii na temat koncentracji, UOKiK zapytał m.in. podmioty prowadzące działalność na rynku gazu ziemnego w Polsce (Gaz–System, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Europol Gaz, Polski LNG, PGNiG)  oraz ponad 20 importerów gazu ziemnego o ocenę planowanej koncentracji. Pytania trafiły również do Urzędu Regulacji. Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

Spółka Nord Stream 2

Sześć przedsiębiorstw: PAO Gazprom (Federacja Rosyjska), Uniper Global Commodities SE (Niemcy),  ENGIE SA (Francja), OMV Nord Stream II Holding AG (Szwajcaria), Shell Exploration and Production (LXXI) B.V. (Holandia) oraz Wintershall Nederland B.V. (Holandia) chcą powołać spółkę, która miałaby zaprojektować, finansować, budować oraz zajmować się eksploatacją dwóch równoległych rurociągów podmorskich. Zgodnie z planami, rurociągi te mają biec z rosyjskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego do punktu wyjścia niedaleko Greifswald w Niemczech.