3 listopada br. spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG) rozpoczęła proces szczelinowania hydraulicznego pokładu węgla 510 w Gilowicach na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Projekt jest realizowany we współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym-Państwowym Instytutem Badawczym (PIG-PIB).

Do czego posłużą wyniki analizy?

Wyniki uzyskane na skutek realizacji zadania mają posłużyć do oceny opłacalności produkcji metanu z węgla otworami wierconymi z powierzchni, a nie jak teraz w krajowych kopalniach – metodami podziemnymi. Działania mają również na celu ocenę poprawy tempa robót górniczych na skutek odmetanowania pokładów węgla otworami powierzchniowymi przed rozpoczęciem eksploatacji podziemnej.

Kolejne etapy realizacji projektu

Po zakończeniu szczelinowania rozpoczną się testy produkcyjne dopływu metanu z otworów wiertniczych Gilowice-1 i Gilowice-2H. Jeśli ich wynik będzie pozytywny, możliwe będzie rozpoczęcie eksploatacji metanu na skalę przemysłową.

Przywiązujemy duże znaczenie do wyników prac w Gilowicach. Zagrożenie metanowe w krajowych kopalniach rośnie, przez co tzw. postęp ścianowy (tj. wielkość wydobycia) jest bardzo niski. Przedeksploatacyjne odmetanowanie powinno znacznie poprawić tempo robót podziemnych. Ponadto powinno istotnie wzrosnąć bezpieczeństwo prac, co w konsekwencji pozwoli obniżyć koszty. Uzyskany z węgla metan jest pełnowartościowym surowcem. Będziemy wykorzystywać go tak samo jak gaz ziemny z naszych odwiertów na Podkarpaciu i na Niżu Polskim – podkreśla Piotr Woźniak, prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA.

Ostateczne wyniki prac badawczych PGNiG i PIG-PIB w Gilowicach poznamy w pierwszej połowie 2017 r.